İstanbul Tekstil ve Hammadeleri İhracatçılar Birliği (İTHİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Öksüz, sektörün geçen seneki ihracat başarısını değerlendirdi ve bu yıl için ihracat rekoruna hazırlandığını belirtti.

2020’de tekstil ihracatında ev tekstili ve örme kumaş sektörlerinin katkılarını belirten Ahmet Öksüz, zamanının çoğunu evde geçirenlerin daha çok rahat kıyafetlere yönelmesinin, örme kumaş talebini artırdığını söyledi. Öksüz, “Örme kumaşta İtalya, Bulgaristan, Belarus gibi ülkelere yüzde 60’lara varan ihracat artışı gerçekleştirdik” dedi. Öksüz, ev tekstili ihracatıyla ilgili olarak da şu bilgileri verdi:

“Ev tekstilinde dünyanın en büyük dördüncü büyük tedarikçisi olma konumumuzu 2020’de de sürdük. AB’nin de en büyük üçüncü ev tekstili tedarikçisiyiz. Katma değerli ihracatta AB’nin bir numarasıyız! AB’nin dünyadan ev tekstili ithalatında birim fiyat 6 euro iken, Türkiye’den ithalatta birim fiyatı 7 euro seviyelerinde. 2019’da ev tekstili ihracatımız 1.9 milyar dolardı. 2020 ilk 11 ayda 1.7 milyar dolara ulaştı. Ev tekstilinin 2020 yılını artışla kapatmasını, 2021’de ise daha iyi bir ivme yakalamasını öngörüyoruz.”