Özellikle tekstil alanında yenilikçi ürünler ülkelerin ihracat ve rekabet gücünü de önemli ölçüde etkiliyor. Bu konuda harekete geçen Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (GATHİB), ‘Doku Kumaş Tasarım Yarışması’ ile uluslararası arenada rekabet edebilecek ve ihracat potansiyelini arttıracak ürünleri ortaya çıkarmaya hazırlanıyor.

GATHİB tarafından, Ticaret Bakanlığı desteğiyle ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) koordinatörlüğünde, Tekstil Mühendisleri Odası Güney Bölge Şubesi işbirliğinde gerçekleştirilen ‘Doku Kumaş Tasarım Yarışması’na başvurular 17 Mayıs tarihine kadar devam ediyor. Yarışma sonucunda birinciye 100 bin, ikinciye 50 bin, ücüncüye ise 25 bin lira ödül verilecek. 10 finalist ise GATHİB bünyesinde akademik eğitim alacak.

Pandemi sürecinde tüketim alışkanlıklarına bağlı olarak tasarım taleplerinde büyük bir değişim yaşandığını açıklayan Tekstil Mühendisleri Odası Güney Bölge Şube Bölge Başkanı Seval Uyanık, “Bu dönemde örme kumaş talebinde artış oldu. Tasarımcıların da bu konulara dikkat etmesini öneriyoruz” dedi.