Yuvarlak örgü makinesi arakada dikiş bırakmadan dairesel bir desene sahip bir örgü makinesidir. Silindirlerin çevresine iğnelerin dizilmesiyle oluşmuşlardır. Bu oluşumun sebebi ise üretimin hızını arttırmaktır. Yuvarlak örme makinelerinden birini kullandığınızda, iplik makinenin çevresine dokunacaktır. Buna iğne mili denir ve ipliği serbest bırakmak ve bir dikiş oluşturmak için iğnelere başka bir çubuk bastırıldığında ileri geri hareket eder. Bazı makinelerde 200'den fazla iğne bulunduğundan, özellikle daha karmaşık desenleri örmeye çalıştığınızda ve kreasyonunuzda birden fazla renk kullandığınızda işlemi hızlandırır. Örme giyim üretimi yapan bir işletmeniz varsa, üretim sürenizi yarıya indireceği için bu tip makinelerden çok faydalanacaksınız. Aslında, üretim hızınızı neredeyse dört katına çıkarmanız muhtemeldir, bu nedenle siparişlerde yedekleniyorsanız, bu, yetişmek ve daha fazla müşteriyi ağırlamak için harika bir yoldur.

YUVARLAK ÖRME MAKİNESİ PARÇALARI:
Yuvarlak örme makinesinin gerektiği gibi çalışmasını sağlamak için farklı parçalar hakkında biraz bilgi sahibi olmak önemlidir. Çok fazla kullanımda yuvarlak örme makinesi parçaları aşınabilir ve makine hakkında biraz bilgi sahibi olduğunuzda bazen değiştirilmesi gereken parçanın yerini saptayabilirsiniz. Bilmeniz gereken yuvarlak örgü makinesinin parçaları şunları içerir:

Needles
Tabii ki,  yuvarlak örme makinesinin göz önünde bulundurmanız gereken ana parçalarından biri de iğnelerdir Çalışan iğneler olmadan örgü yapamazsınız. Ayrıca makine üzerinde kullanılmakta olan mevcut iğnelerde hata olup olmadığını gösteren iğne detektörü bulunmaktadır.

Temel olarak, aralarından seçim yapabileceğiniz üç tip iğne vardır.

Mandallı iğne, ipliği olması gereken yere taşımak için birlikte çalışan basit bir küçük kanca ve mandal ile tasarlanmıştır.

İkinci tip iğneye yaylı iğne denir ve çok daha büyük bir kanca ve ipliği yerine sektirecek küçük bir yay yüzeyi ile tasarlanmıştır.

Yuvarlak örme makinesi ile kullanabileceğiniz üçüncü tip iğne, bileşik iğnedir. Bu tür iğnenin daha küçük bir kancası ve ipliği sabitlemek ve serbest bırakmak için yukarı ve aşağı hareket eden bir dili vardır.

Positive Feeders

MPF olarak da bilinen pozitif besleyiciler, yuvarlak örme makinesine ihtiyaç duyduğu hızda pozitif besleme vermek için tasarlanmıştır. Pozitif bir besleyici ile iplik, örgünün tutarlı olması için belirli bir hızı koruyan ilmekler kullanılarak beslenir. Ayrıca bazı makinelerde kullanılan gerilimle çalışan negatif besleyiciler de vardır.

Cylinder
Bu, temel olarak, iğne yolunun bulunduğu makinenin yuvarlak kısmıdır. Giysilerinizin istediğiniz gibi olması için bu parçanın düzgün hizalandığından emin olmanız gerekir. Silindirin boyutu, kullandığınız gerçek makinenin boyutuna bağlı olarak boyut olarak değişecektir.

Sinker
Platin, bir dikiş oluşturmak için iğne ile koordineli olan makinenin bir parçasıdır. Platin, ilmeği aşağı çeker ve iğne ipliği ilmeğe iterken yerinde tutar. Platinler ayrıca kumaşı diktikten sonra destekleyecek şekilde tasarlanmıştır, böylece ipliği çok fazla çekmez.

Cams
Kamlar, bir dikiş oluşturulmak üzereyken iğneleri yerine hareket ettiren yuvarlak örme makinesinin bir parçasıdır. Yuvarlak örme Makinesinde bulabileceğiniz iki tür kam vardır. Birincisi, iğnenin hareket etmesine yardımcı olmak için tasarlanmış bir iğne kamıdır. Bu kamlar sabittir, ancak iğneler konumları etrafında hareket edecektir. Sinker kamlar ikinci seçenektir ve bu kamlar platinlerin hareket etmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bu kamlar, yuvarlak örme makinesinin sahip olduğu platin tipine göre boyut olarak değişebilir.

Oiler Lubricator

Herhangi bir makinede olduğu gibi, birden fazla hareketli parça olduğunda yağlama önemlidir ve aynısı herhangi bir yuvarlak örme makinesi için de geçerlidir. Bir kaptan buğulanabilen sprey yağlama, giysi yapmak için kullandığınız ipliğe yağ bulaşmamasını sağlayacak harika bir seçenektir.

Inverter and Motor
Yuvarlak örme makinesini kullandığınızda, iğneleri elle hareket ettirmeyeceksiniz, bu da işin yapılmasını sağlamak için bir tür motora ihtiyaç duyulacağı anlamına geliyor. Bununla birlikte, motorun bakımının yapılması gerekir. Çok fazla bir şey gerektirmeyebilir, ancak iyi durumda tutmazsanız daha sık değiştirilmesi gerekecektir. Makine kullanımdayken dönecek şekilde tasarlandığından, invertörün de bakımının yapılması gerekecektir. Düzgün çalışmıyorsa, makinenin hızı tutarlı olmayacaktır.

Creel
Büyük bir yuvarlak örme makineniz olduğunda, ipliği makineye beslemeden önce tutacak şekilde tasarlanmış kısımdır. Bu, iplikte dolaşma olmamasını ve ihtiyacınız olduğunda kullanıma hazır olmasını sağlar.